close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA

 • 6 grudnia 2018

  W dniach 26-27 listopada 2018 r. odbyła się misja gospodarcza polskich firm do Republiki Tatarstanu oraz specjalnej strefy ekonomicznej Ałabuga

  Podczas dwudniowej roboczej wizyty w Tatarstanie w dniach 26-27 listopada br. polska delegacja na czele z kierownikiem Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Moskwie A. Karpiukiem, odwiedziła Kazań oraz specjalną strefę ekonomiczną "Ałabuga". W skład delegacji weszli także przedstawiciele Polskiego Klubu Biznesu z Moskwy oraz przedstawiciele polskich firm działających na rynku rosyjskim.

   

  Tatarstan jest regionem bardzo atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym, oferuje wygodne rozwiązania podatkowe i preferencje celne oraz posiada niezwykle korzystne pod względem eksportowym położenie geograficzne W promieniu 1000 km znajduje się 9 z 15 największych miast Rosji a produkowane w Tatarstanie towary mogą być również łatwo eksportowane do krajów Azji Centralnej oraz Mongolii i Chin.

   

  Polskiej delegacji zaprezentowano potencjał gospodarczy i inwestycyjny regionu, przedstawiono informacje o SSE Ałabuga i Parku Technologicznym Innopolis. Ponadto delegacja odwiedziła dwa zakłady  produkcyjne będące rezydentami SSE Ałabuga: fabrykę Ford Sollers oraz fabrykę papierowych produktów higienicznych Hayat Khimia.

   

  Obroty handlowe Polski z Tatarstanem w 2017 r. wyniosły 2,1 mld USD z tego około 2 mld to eksport do Polski (głównie paliwa mineralne). Polski eksport do Tatarstanu jest niewielki ale ma duży potencjał rozwoju. Podczas wyjazdu polskie firmy nawiązały bezpośrednie kontakty z potencjalnie zainteresowanymi współpracą lokalnymi firmami.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: