close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • OSTRZEŻENIA

 • Bezwizowy wjazd i pobyt na terytorium FR posiadaczy FAN ID

   

  W związku z wygaśnięciem z dniem 31.12.2018 r. prawa do bezwizowego wjazdu i przebywania na terytorium FR dla posiadaczy Fan ID, Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie uprzejmie informuje, że przebywanie na terytorium FR bez wizy po tej dacie może skutkować konsekwencjami administracyjnymi ze strony władz rosyjskich.

   

  ------

   

  Zakaz przekraczania granicy białorusko-rosyjskiej 

   

  W związku ze stanowiskiem strony rosyjskiej, dotyczącym nieuregulowanego statusu prawnego przejść granicznych między Federacją Rosyjską a Republiką Białorusi, obowiązuje, do czasu uregulowania tej kwestii, zakaz przekraczania granicy białorusko-rosyjskiej (w obydwu kierunkach) przez obywateli państw trzecich, w tym obywateli polskich. Zakaz ten od 15 maja 2017 r. obejmuje przejścia drogowe i kolejowe (z wyłączeniem rejsów lotniczych).

  Wobec powyższego, w paszportach i na kartach migracyjnych nie są zamieszczane odciski stempli wjazdowych rosyjskiej straży granicznej. Brak adnotacji rosyjskich służb granicznych w paszportach i na kartach migracyjnych może skutkować ukaraniem za nielegalne przekroczenie granicy i naruszenie przepisów migracyjnych.

  Przejścia graniczne, przeznaczone do międzynarodowego ruchu osobowego i towarowego, z których mogą korzystać obywatele państw trzecich, w tym obywatele polscy, podróżujący drogą lądową do Rosji, znajdują się na granicy Rosji z ŁOTWĄ (BURACZKI, ŁUDONKA, UBYLINKA), ESTONIĄ (KUNICZYNA GORA, SZUMIŁKINO) i UKRAINĄ (NOWYJE JURKOWICZI, POGAR, TROJEBORTNOJE).

   

  ------

  Ostrzeżenie o możliwych wyłudzeniach na potrzeby aplikowania o wizę

   

  W związku z nasilającym się zjawiskiem wyłudzania pieniędzy od obywateli RP (znajomości nawiązywane przez Internet) pod pretekstem przedstawienia środków finansowych w gotówce przy aplikowaniu o wizę (a także na pobyt w strefie Schengen, na wyrobienie rosyjskiego paszportu, opłacenie należności celnych, zakup biletów lotniczych itp.), Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie zaleca obywatelom polskim zachowanie szczególnej ostrożności.

  Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie nie wymaga przedstawiania przelewu gotówki w celu uzyskania wizy. Podkreślamy, że opłata za wydanie wizy wynosi 35 euro. Szczegółowe informacje dotyczące procedury uzyskania wizy możecie Państwo znaleźć pod linkiem:

  https://moskwa.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/sprawy_wizowe/  

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: