close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 23 sierpnia 2019

  9 sierpnia z pl. Piłsudskiego wyruszył XIX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. W tym roku przebiega dwoma trasami, które spotkają się 24 sierpnia w Katyniu: pierwsza – przez Rosję do Archangielska, gdzie motocykliści porządkowali cmentarze polskich zesłańców, druga trasa - przez terytorium Białorusi i Ukrainy.

  Przedstawiciel Ambasady powitał uczestników Rajdu Katyńskiego w Ambasadzie RP w Moskwie, dziękując za ich wysiłek na rzecz upamiętnienia historii i martyrologii Polaków w Rosji, na Ukrainie i Białorusi. Dla społeczności polskiej ogromnie ważna jest pamięć o wszystkich poległych w obcej ziemi, co polscy motocykliści realizują w ramach programu „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”.

   

  Uczestnicy Rajdu Katyńskiego podczas całej trasy odwiedzają miejsca zbrodni komunistycznych na terenie byłego ZSRR oraz miejsca związane z Polakami na Wschodzie. „Ideą Rajdu jest przede wszystkim upamiętnienie rodaków, którzy ginęli na Wschodzie. A także chęć przybliżenia polskiej historii osobom, które zamieszkują m.in. Rosję, Białoruś i Ukrainę. Dodatkowo stawiamy sobie za cel pomoc Polakom na Wschodzie np. przez dowożenie im darów” - powiedział wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński Michał Szeliga. Obie grupy spotkają się 24 sierpnia w Katyniu na wspólnych uroczystościach, podczas których na terenie Memoriału Katyńskiego odprawiona zostanie polowa msza św. A uczestnicy rajdu i przedstawiciele miejscowej Polonii  oddadzą hołd pomordowanym.  

   


  Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński powstało w 2001 r. Jego celem jest organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc straceń i pochówku patriotów polskich. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji narodowych, a także udzielanie pomocy Polakom na Wschodzie (na terenie byłych republik ZSRR).

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: