close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 31 października 2018

  29 października 2018 w Domu Opery Muzeum „Carycyno” w ramach projektu „Ambasadorskie wieczory w Carycyno” odbył się koncert poświęcony polskiej kulturze i jej wielkiemu pianiście Fryderykowi Szopenowi.

  Witając gości, którzy zebrali się by wysłuchać koncertu zastępczyni dyrektora generalnego Muzeum „Carycyno” Kamila Bajdidina stwierdziła: „Dom Opery w Carycyno został stworzony, by organizować w nim oficjalne spotkania i uroczystości, posiada on scenę dla spektakli i koncertów. Po 200 latach mamy możliwość by zrealizować zamysł Katarzyny II. Jesteśmy szczęśliwi, że geografia naszego projektu się rozszerza przypominając nam o sile kultury, która nie zna granic, zbliża narody i państwa”.

   

  Ambasador Włodzimierz Marciniak dziękując gościom za przybycie na koncert wyraził wdzięczność organizatorom projektu i zaznaczył, że Szopen to najbardziej znany na świecie polski kompozytor. Podkreślił on, że „jego twórczość pełna jest narodowej muzyki polskiej”. Dodał on również: „Powiedziałem o wielu elementach biografii artysty, dlatego, że w tym roku Polska świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości. Dziękuję muzeum „Carycyno”  za tak wspaniały prezent – praktycznie przed samą rocznicą muzeum zorganizowało koncert muzyki Szopena”.

   

  W trakcie koncertu zgromadzeni w Domu Opery widzowie mogli usłyszeć, takie pieśni, jak: Piosenka litewska, Śliczny chłopiec, Wojak czy Moja Pieszczotka. Muzykę na fortepianie wykonywał laureat konkursów międzynarodowych Aleksiej Kudrjaszow, piosenki śpiewała Mirosława Florczak. Wiersze Adama Mickiewicza i Borysa Pasternaka recytował aktor Maksim Linnikow.

   

  Jak podkreśliła dyrektor narodowej Fundacji Wsparcia Właścicieli praw autorskich, Natalia Gojdenko, audytoria projektów „Ambasadorskie wieczory” wzrasta za każdym razem. Transmisję online koncertu polskiej muzyki obejrzało w sieci ponad 232 tysiące użytkowników internetu. Dodatkowo podczas wydarzenia na sali gościli również przedstawiciele Ambasady Malty, Kolumbii, Litwy i Rumunii.    

  Konecrt 2

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: