close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 12 kwietnia 2019

  Delegacja Ambasady RP w Moskwie z Ambasadorem Włodzimierzem Marciniakiem na czele uhonorowała pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

  „Dobrze pamiętamy godziny i minuty sprzed dziewięciu lat, kiedy z trudem docierało do nas to, co się wydarzyło” – powiedział Ambasador Marciniak, dodając, że "oprócz pamięci indywidualnej jest także pamięć wspólna, o której dobrze jest mówić zwłaszcza dzisiaj". Ambasador podkreślił również: „Po pierwsze jest to pamięć o tym, z jaką misją oni przybywali tutaj do Smoleńska. Przybywali po to, żeby oddać hołd pamięci polskim oficerom zamordowanym w 1940 roku. Niedaleko stąd, w Lesie Katyńskim, ale także oddać hołd pamięci tym wszystkim, często nieznanym ofiarom zamordowanym w ZSRR i pochowanym w różnych miejscach, które symbolicznie upamiętniamy w Lesie Katyńskim - mówił Ambasador RP. Zaznaczył on, że " w zjednoczeniu w modlitwie chrześcijańskiej" należy pamiętać o łączeniu się Polaków i Polonii na całym świecie, ale także o wielu Rosjanach, o pomocy, "dbałości o to miejsce, pomocy w organizacji uroczystości". - Ważną rzeczą jest, by pamiętając o przeszłości, patrzyć ku przyszłości. To jest naszym obowiązkiem - zakończył Ambasador Marciniak.

   

  W uroczystościach na rosyjskiej części cmentarza w Katyniu, Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu oraz na miejscu katastrofy Tu-154M w Smoleńsku uczestniczyli przedstawiciele Ambasady RP, attasze obrony Polski w Rosji, płk Arkadiusz Kobielak, oficerowie łącznikowi Ambasady RP, duchowni katoliccy i prawosławni, przedstawiciele instytucji społecznych wraz z jednym z twórców niezależnych związków zawodowych w czasie PRL Andrzejem Gwiazdą oraz Polonii rosyjskiej.

   

  Zbrodnia Katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów. Będzie jednak także świadectwem tego, że ludzie i narody potrafią- nawet w czasach najtrudniejszych – wybrać wolność i obronić prawdę – Ambasador Włodzimierz Marciniak przypomniał słowa przemówienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przygotowane specjalnie na tę okoliczność dziewięc lat temu.

   

   W swoim wystąpieniu Ambasador podkreślił również, że „powinniśmy być wdzięczni tym wszystkim Rosjanom, którzy nie tylko z poczucia solidarności z Polakami, ale przede wszystkim z porywu miłości do ojczyzny własnej dzielą z nami nasz ból”.

  Smoleńsk 4
  Smoleńsk 3
  Smoleńsk 1
  Smoleńsk 2
  katyń 1
  Katyń 5
  katyń 2
  katyń 4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: