close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 16 maja 2019

  W Ambasadzie RP w Moskwie 15 maja odbyło się uroczyste przyjęcie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

  Na Salach Recepcyjnych oraz w ogrodzie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się uroczystość poświęcona Narodowemu Świętu uchwalenia Konstytucji 3 maja, w której wieli udział przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego, deputowani Dumy Państwowej oraz senatorowie Rady Federacji, urzędnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, przedstawiciele Kościoła Katolickiego i Cerkwi Prawosławnej.

   

  W swoim przemówienie Ambasador Włodzimierz Marciniak powiedział: „3 maja 1791 roku Sejm przyjął Ustawę Rządową, którą w polskiej tradycji politycznej nazywa się Konstytucją 3 Maja. Akt przyjęcia konstytucji stanowił próbę zreformowania ustroju politycznego, opartego, zgodnie z klasycznymi ideami Arystotelesa, na równowadze trzech władz – monarchii, arystokracji i demokracji. Zasady te stanowiły fundament prawny Rzeczypospolitej – utworzonej w 1569 roku unii Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W tym roku obchodzimy 450 rocznicę tego niezwykle doniosłego aktu.

   

  Ambasador podkreślił, że trzy daty – 1 lipca 1569 roku, 3 maja 1791 roku i 1 maja 2004 roku wyznaczają doniosłe etapy rozwoju polskiej wspólnoty politycznej. „Za kilkanaście dni, w Polsce i państwach członkowskich UE, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, które określą przyszłość Unii na najbliższe pięciolecie, ale także i w dłuższej perspektywie. Polska chce i będzie aktywnie współkształtować wspólnotę, do której zawsze aspirowała i w której znalazła sobie trwałe i niepodważalne miejsce. Silna UE jest i pozostanie naszym celem” powiedział Ambasador Włodzimierz Marciniak.

  IMG_3570
  IMG_3598
  IMG_3632
  IMG_3663
  IMG_3672
  IMG_3685
  IMG_3686

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: