close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 11 grudnia 2018

  11 grudnia 2018 delegacja polska na czele z Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michałem Dworczykiem oddała hołd Ludmile Aleksiejewej ikonie rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego i środowiska obrońców praw człowieka.

  Delegacja polska przekazała rodzinie zmarłej kondolencje, decyzję o przyznaniu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Przedstawicielowi Kancelarii Premiera RP towarzyszył Ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak oraz asysta wojskowa Attachatu Obrony. Delegacja po złożeniu wieńca oraz przekazaniu kondolencji uczciła pamięć zmarłej krótką modlitwą.

   

  Premier Mateusz Morawiecki zwraca się w swoim liście do rodziny zmarłej oraz Rosjan słowami: „Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Ludmiły Aleksiejewej – ikony rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego i środowiska obrońców praw człowieka. Kierowana przez nią Moskiewska Grupa Helsińska była kolebką działalności obrońców praw człowieka w Rosji. Wychowując kolejne pokolenia tych, którzy wiedzą, że najwyższą wartością jest życie i godność człowieka, Ludmiła Aleksiejewa zawsze marzyła o demokratycznej Rosji. Tej idei poświęciła życie aż do ostatnich dni.  Wraz z jej śmiercią odchodzi pewna epoka – epoka ludzi wielkich i dzielnych, którzy do głębi zrozumieli czym jest system komunistyczny i nie wahali się wystąpić w obronie jego ofiar. Jej odejście to ogromna strata dla narodu rosyjskiego i wszystkich ludzi, którym na sercu leżą prawa człowieka. Bogaty dorobek pani Ludmiły Alekseiejewej na zawsze pozostanie drogowskazem dla działaczy na rzecz praw człowieka i wolności obywatelskich w Rosji i poza jej granicami – w tym w Polsce. Pozostanie ona na zawsze w naszej pamięci jako symbol uczciwej, bezkompromisowej walki o sprawiedliwość i godność ludzką”.

   

  W liście podkreślono również szczególne znacznie tego, że Ludmiła Alieksiejewa była również człowiekiem nieprzejednanym w walce o prawdę historyczną, która przywróciła honor ofiarom represji reżimów totalitarnych. Zaznaczono, że Rzeczpospolita Polska jest szczególnie wdzięczni Ludmile Aleksiejewej za odważne upominanie się o prawdę o Zbrodni Katyńskiej. „Nigdy nie zapomnimy jej wystąpienia w 2015 roku w Moskwie, gdzie tę bolesną kartę historii przypomniała, gdzie domagała się jej uznania, gdzie wołała o sprawiedliwość dla ofiar i nieustającą pamięć o nich.  Jesteśmy jej wdzięczni za mówienie o innych równie trudnych kartach historii, jak II Wojna Światowa. W Polsce wierzymy, że właściwe zrozumienie własnej historii to nie tylko niezbędny, ale także najlepszy budulec dla mądrego i stabilnego rozwoju państwa. W imieniu narodu Polskiego pragnę złożyć wyrazy głębokiego współczucia pogrążonym w bólu bliskim i współpracownikom Ludmiły Aleksiejewej oraz wszystkim naszym przyjaciołom w Rosji” napisał Premier Mateusz Morawiecki.

   

  Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk wyraził głęboki smutek z powodu wiadomość o śmierci Ludmiły Michajłownej Aleksiejewej, legendarnej obrończyni praw człowieka, dysydentki, szefa moskiewskiej Grupy Helsińskiej, laureatki nagrody im. Sacharowa, przyjaciółki Polski i Polaków. Podkreślił, że „dla naszego narodu Ludmiła Aleksjejewa była inspirującym przykładem samopoświęcenia w walce o prawdę i wolność myślenia. Jej bezkompromisowa działalność na rzecz obrony praw człowieka przyniosła jej nie tylko w Polsce, ale i na świecie uznanie i wdzięczność”.

   

  Przypomniał on również, że „Polacy, zawsze będą pamiętać listy do naszego narodu, podpisane przez m. in. Ludmiłę Michajłowną, w którym rosyjscy działacze na rzecz obrony praw człowieka  wypowiedzieli tak ważne dla nas słowa: „Chcemy po raz kolejny zapewnić naszych polskich przyjaciół i cały naród polski, że nikt z nas nie zapomni o odpowiedzialności, jaką nasz kraj ponosi za zbrodnię popełnioną przez naszych oficjalnych przedstawicieli w Katyniu”.

   

  Odejście Ludmiły Michałownej Aleksiejewej jest wielką stratą dla ruchu praw obrony człowieka nie tylko w Rosji, ale na całym świecie.

  Panichida Aleksjejewej 2
  Panichida Aleksjejewej 1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: