close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 19 marca 2019

  18 marca 2019 roku w salach reprezentacyjnych Ambasady RP w Moskwie odbyło się spotkanie Ambasadora Włodzimierza Marciniaka z Panem Igorem Bełzą, synem Światosława Bełzy i Panią Ligią Trakiną, dyrektor artystyczną polsko-rosyjskiego festiwalu „Młodzieżowa Akademia Muzyki”

  Profesora Światosława Bełzę ceniono nie tylko w Rosji i w Polsce, przede wszystkim jako muzykologa, teatrologa i pisarza, a także tłumacza polskiej i światowej literatury. Otrzymał wiele najwyższych odznaczeń i wyróżnień w swoim kraju i za granicą. Przez wiele lat kierował pracami Towarzystwa Współpracy Kulturalnej i Biznesowej z Polską oraz Towarzystwa Przyjaciół Polski, którego współzałożycielem był jego ojciec Igor Bełza.Światosław Bełza był autorem ponad 300 publikacji. Do niedawna prowadził w rosyjskiej telewizji własny program "Arcydzieła światowego teatru muzycznego".

   

  Igor Bełza jest również jednym z krewnych Władysława Bełzy, autora zbioru wierszy „Katechizmu polskiego dziecka”. W zbiorze tym znalazł się napisany w 1900 r. wiersz o tym samym tytule zaczynający się słowami: – Kto Ty jesteś? / – Polak mały. / – Jaki znak twój? / – Orzeł biały. Władysław Bełza przez wiele lat był jedną z głównych osobistości lwowskiego Ossolineum najpierw w charakterze skryptora, który nadzorował czytelnię dla młodzieży, zaś od 1891 – sekretarza administracyjnego Instytutu i naczelnika wydawnictwa książek polskich i podręczników szkolnych. Był współzałożycielem Towarzystwa Literackiego imienia Adama Mickiewicza, oraz Wydawnictwa Macierzy Polskiej. Do 1914 Macierz wydrukowała 1,5 mln książek, Pana Tadeusza oraz kilkakrotne wydanie jednej z XIX wiecznych polskich encyklopedii - Encyklopedii zbioru wiadomości z wszystkich gałęzi wiedzy. W ostatnich latach życia mieszkał niedaleko siedziby Zakładu im. Ossolińskich przy ulicy Zimorowicza (obecnie ul. Dudajewa 16), gdzie zmarł. Pochowany został w Alei Zasłużonych na miejscowym Cmentarzu Łyczakowskim.

  IMG_2896
  IMG_2921
  IMG_2900

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: