close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 14 marca 2019

  12 marca 2019 roku na salach reprezentacyjnych Ambasady RP w Moskwie odbyło się przyjęcie z okazji 20-lecia wstąpienia Polski, Czech oraz Węgier do NATO.

  Gości przyjęła trójka Ambasadorów: Polski, Włodzimierz Marciniak, Czech Vitezslav Pivonka oraz Węgier Norbert Konkoly. W swoim przemówieniu Ambasador Włodzimierz Marciniak podziękował swoim kolegom z innych krajów za wspólne przygotowanie uroczystości oraz obecność w Ambasadzie RP w tak ważnym dniu. Podkreślił on, że NATO pozostaje unikalnym formatem zbiorowego bezpieczeństwa, dialogu transatlantyckiego oraz gra niezastąpioną rolę w ochronie obywateli krajów w Europie Środkowo-Wschodniej.

   

  Ambasador RP przypomniał, że Polska zyskała bardzo dużo z członkostwa z NATO. Żołnierze Sojuszu są obecnie rozlokowani na Wschodniej flance by zademonstrować solidarność oraz zdecydowanie do działania. Zauważył jednocześnie, że ich obecność ma charakter defensywny ale zawsze są oni gotowi do działania. Postanowienia Szczytu NATO z Warszawy w 2016 roku pozwoliły Polsce zbudować efektywny system zabezpieczenia i odstraszania na wschodniej flance Sojuszu. Kolejnym ważnym elementem obecności NATO w PL jest osiągnięcie w grudniu 2018 pełnej sprawności operacyjnej przez Międzynarodową Dywizję Północ-Wschód, która rozlokowana jest w Elblągu. Dzięki współpracy Czech, Estonii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy Niemiec, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Węgier oraz Wielkiej Brytanii, Polska może potwierdzić że hasło solidarności jest realizowane w praktyce.

   

  Podsumowują swoje przemówienie Ambasador Włodzimierz Marciniak oświadczył, że dialog pomiędzy NATO i Rosją nie jest prosty, ale naszym dążeniem jest unikanie nieporozumień oraz niepotrzebnej eskalacji napięć. Dodatkowo w ramach współpracy z Ukrainą i Gruzją realizujemy zadanie pomocy tym państwom w reformach oraz staraniach euroatlantyckich.

  IMG_2798
  IMG_2828
  IMG_2870

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: