close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 24 stycznia 2019

  23 stycznia 2019 roku odbyła się prezentacja projektu filmów o śladach Polaków w Moskwie przygotowanego pod patronatem Ambasady RP w Moskwie.

  W środowy wieczór w moskiewskiej Bibliotece im. Dostojewskiego zebrało się ponad 50 osób, zainteresowanych odkryciem na nowo rosyjskiej stolicy - tym razem z „polskiej” perspektywy. Witając gości dyrektor Biblioteki Andriej Lisicki powiedział, że jest to pierwszy takiego rodzaju projekt organizowany w Moskwie, tym bardziej cieszy się, że to Biblioteka im. Dostojewskiego prezentuje go w swoich wnętrzach. Przypomniał, że Polskę i Rosję łączą wielowiekowe więzi i należy przypominać o wszystkich ważnych i pozytywnych epizodach z naszej wspólnej historii.

  Przedstawiciel Ambasady RP w Moskwie podziękował zebranym na przybycie i nawiązał do wypowiedzi dyr. Lisickiego o pozytywnych stronach wspólnej historii. Celem projektu, który został przygotowany w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości było również podkreślenie, że relacje polsko-rosyjskie nie ograniczały się jedynie do konfliktów, ale zawierały w sobie także kontakty kulturalne i międzyludzkie.

   

  W pierwszej części wydarzenia zgromadzeni obejrzeli pierwszy odcinek z serii „Polacy w Moskwie” o „Mieszczańskiej Słobodzie” (słowo „mieszczanin”, nieznane wcześniej w języku rosyjskim, pojawiło się właśnie w nazwie tej dzielnicy Moskwy, gdzie w połowie XVII w. osiedlono wielu jeńców wojennych pochodzących z terenów Rzeczypospolitej) oraz posłuchać reżysera Olega Wasilika, który opowiadał o etapach tworzenia filmów. W kolejnej części wystąpił Władimir Masicz, stypendysta rządu RP, który w swojej działalności naukowej zajmuje się twórczością Adama Mickiewicza. Opowiedział on zgromadzonym o historii związanej z miejscami Mickiewicza w Moskwie , ilustrując opowieść pokazem poświęconego związkom wieszcza z Moskwą trzeciego odcinka serii.

   

  Anastasia Adamczyk, przewodnik po polskich śladach w Moskwie, opowiedziała o Henryku Wieniawskim, jego życiu i twórczości oraz związkach z Moskwą. Publiczność była zainteresowana filmami oraz wykładami, zadając pytania i komentując oglądane filmy. W komentarzach pojawiła się również propozycja kontynuacji projektu oraz stworzenia audioprzewodnika na podstawie przygotowanych filmów.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: