close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 12 października 2018

  8 października w pomieszczeniach Teatru im. Majakowskiego miało miejsce otwarcie wystawy rysunków Bruno Schulza oraz premiera sztuki teatralnej „Lekcje perskiego” w reżyserii Gienadija Ostrowskiego.

  Spektakl przygotowany przez Žaņa Lipkes memoriāls w Rydze został zaprezentowany przez Żydowskie Centrum Kultury w Moskwie (Nikitskaya JCC) oraz Fundację Joint przy współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie. Przed premierą spektaklu swoje przemówienia dotyczące twórczości Brunona Schulza wygłosili Attaché ds. kultury Ambasady Izraela Anna Kejnan, zastępca Ambasadora Łotwy Ineta Celmina, I sekretarz Ambasady RP w Moskwie Maciej Moryc oraz literaturoznawca, krytyk i historyk literatury Jerzy Jarzębski.

   

  Przedstawiciel Ambasady RP w swoim przemówieniu opisał, jak twórczość Bruno Schulza, odbierana jest w Polsce. Podkreślił on, że Schulz opisywał świat, który zmieniał się i świat, który zniknął. Jak powiedział Pan Maciej Moryc „Nie ma już takiego Drohobycza, jakim znał go Schulz. Ale dzięki Schulzowi do dziś możemy czuć atmosferę tego, co zabrała nam wojna i upływający czas. I z tego powodu bardzo cieszę się, że twórczość Bruno Schulza przekracza granice i dociera do publiczności na całym świecie. Myślę, że i sam Schulz byłby z tego powodu bardzo zadowolony”.

  Lekcje perskiego 1
  lekcje perskiego 2
  Lekcje perskiego 4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: