close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 7 grudnia 2018

  5 grudnia (środa) o godzinie 19.00 w salach recepcyjnych Ambasady RP w Moskwie odbył się koncert w ramach obchodów 100-lecia urodzin Mieczysława Wajnberga.

  Koncert otworzył Ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak, który w swoim przemówieniu zaznaczył, że twórczość Mieczysława Wajnberga należy do dziedzictwa trzech kultur: polskiej, rosyjskiej oraz żydowskiej, dlatego można nazwać go kompozytorem trzech światów. Ambasador zauważył również, elementy biografii artysty, takie jak dzieciństwo spędzone w Polsce, ucieczka za wschodnią granicę podczas II wojny światowej oraz pomoc dobrych ludzi sprawiła, że jego twórczość ma bardzo emocjonalny charakter.  Uczestnicy koncertu mogli również usłyszeć od Ambasadora Włodzimierza Marciniaka o analogiach między biografią Mieczysława Wajnberga i Juliana Tuwima, który natchnął Wajnberga. Ambasador przypomniał zabranym, że Julian Tuwim wzbogacił polską kulturę nie tylko swoją twórczością poetycką, ale również doskonałymi tłumaczeniami Puszkina, Lermonotowa, Majakowskiego i Bloka.

   

  Honorowymi gośćmi koncertu były wdowa po Mieczysławie Wajnbergu, Olga Rachalskaja i córka kompozytora Pani Anna Wajnberg.

   

  W trakcie koncertu publiczność mogła usłyszeć takie utwory Mieczysława Wajnebrga jak „Cygańska Biblia” – siedem pieśni na wiersze Juliana Tuwima, koncert na wiolonczelę i fortepian op. 43, trzy preludia z cyklu „24 preludia” op. 100 oraz walce F. Szopena.  

  _DSC0159
  IMG_2161
  IMG_2173
  IMG_2194
  IMG_2198
  IMG_2206
  IMG_2223

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: