close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 30 października 2018

  Ambasador Włodzimierz Marciniak wziął udział w koncercie piosenek Jacka Kaczmarskiego przetłumaczonych na język rosyjski. Wydarzenie miało miejsce w dniach 25 i 26 października w Moskwie i było wspólną inicjatywą Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Instytutu Polskiego w Moskwie i „Teatrum na Sierpuchowkie”.

  W słowie wstępnym skierowanym do licznie zgromadzonej publiczności Ambasador zwrócił uwagę, że bogata twórczość Jacka Kaczmarskiego obfituje w liczne aluzje i nawiązania do polskiej historii i kultury, w związku z tym tłumaczenie jego tekstów jest niezwykłym wyzwaniem. Przypomniał, że jednym z credo „pokolenia Solidarności” stały się słowa piosenki „Modlitwa o wschodzie słońca”, wykonywanej przez Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego do słów Natana Tennenbauma.

   

  Podczas koncertu zaprezentowano przede wszystkim utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego inspirowane twórczością Włodzimierza Wysockiego i rosyjską kulturą, m.in. „Obława”, „Sen Katarzyny”, „Rublow”. 

  kaczmarski 2

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: