close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 19 października 2018

  Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie, prof. dr hab. inż. Maciej Chodorowski oraz grupa polskich profesorów-fizyków współpracujących ze Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych w Dubnej złożyli wizytę Ambasadorowi RP w Moskwie, Włodzimierzowi Marciniakowi, aby omówić rozszerzające się możliwości współpracy polskich instytucji i firm prywatnych z Instytutem w Dubnej.

  Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej znany był kiedyś jako główne laboratorium badań jądrowych dla państw byłej RWPG, potem przeżywał trudne lata, ostatnio jednak znów dołączył do światowej czołówki w tej dziedzinie: dysponuje sprzętem badawczym na światowym poziomie, prowadzi badania w elitarnych obszarach i we współpracy z najlepszymi w branży, zatrudnia ponad tysiąc naukowców, przyjmuje studentów na praktyki. Włączony jest w europejskie struktury badawcze oraz ściśle współpracuje z CERN – europejskim ośrodkiem badań fizyki cząstek elementarnych.

   

   

  To, co najbardziej interesuje zarówno Polaków zatrudnionych w Dubnej, jak i rosyjski instytut badawczy, to nowe technologie i badania sprzyjające rozwojowi innowacyjności. Polskie firmy mogą w tej dziedzinie złożyć interesujące propozycje. Stworzenie platformy – np. jako misji gospodarczej – do zaprezentowania możliwości polskich firm, zdolnych zaproponować Instytutowi w Dubnej atrakcyjną współpracę było jednym z tematów rozmowy delegacji polskich uczonych. Drugi omówiony temat – jakże odległy od fizyki neutrin, radiobiologii i badania transuranowców, którymi na co dzień zajmują  się polscy naukowcy w Dubnej – to polska kultura, do której fizycy chcieliby szerszego dostępu, niż obecnie. Dom Kultury przy Instytucie w Dubnej ma dobre warunki, aby prezentować wystawy, przyjmować zespoły muzyczne i teatralne, a chętnych do wysłuchania dobrego koncertu zwykle bywa więcej, niż miejsc w sali widowiskowej. Okazją do zaakcentowania polskiej obecności kulturalnej w Dubnej okażą się z pewnością obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 

  ZIBJ Dubna 1
  ZIBJ Dubna 2

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: