close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 31 stycznia 2019

  28 stycznia w Moskwie w Muzeum Żydowskim i Centrum Tolerancji odbyły się uroczystości związane z obchodami 74 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birekenau.

  W głównej Sali Muzeum zebrali się przedstawiciele społeczności żydowskiej w Moskwie, działacze społeczni, politycy rosyjscy oraz dyplomaci z Polski, Niemiec, Łotwy oraz USA. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele społeczności katolickiej, ewangelickiej oraz muzułmańskiej w Moskwie. W trakcie ceremonii Ambasador Włodzimierz Marciniak zapalił również świece pamięci. Obchody rocznicy były również związane z otwarciem wystawy dzienników Anny Frank oraz innych dziewczynek żydowskiego pochodzenia, które opisały swoje przeżycia z czasów II wojny światowej. Na wystawie zaprezentowano również prace różnych artystów, m. in. Mirosława Bałki.

   

  Wieczorem, tego samego dnia Ambasador RP w Moskwie wziął udział w uroczystościach organizowanych przez Rosyjski Kongres Żydowski. W teatrze „Helikon-opera” odbyła się ceremonia zorganizowana w trakcie której wręczono po raz pierwszy raz nagrody „Obrońcy Pamięci”. Nagrody te zostały wręczone osobom, które wniosły znaczący wkład w zachowanie i ochronę pamięci o Holocauście oraz jego ofiarach. W tym roku nagrodzono 5 osób: żołnierza, który brał udział w wyzwoleniu Auschwitz-Birkenau Iwana Martynuszkina, ocalałego z Zagłady Emila Zigela, reżysera filmowego Aleksieja Fedorczenko, doradcy mera Moskwy Leonida Peczatnikowa oraz pośmiertnie rosyjskiego filozofa i historyka Michaiła Geftera. Ceremonia była również okazją do zebrania datków na program Rosyjskiego Kongresu Żydowskiego „Przywrócić szacunek” w ramach którego w Rosji ustanawiane są pomniki ofiarom Holocaustu w miejscach masowych mordów Żydów podczas II wojny światowej.  

  IMG_2396
  IMG_2395
  20190128_111820
  20190128_120453
  IMG_2390
  IMG_2466
  IMG_2455

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: