close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 9 sierpnia 2017

  – Mam nadzieję, że będzie także możliwość osobistego spotkania z panem Ławrowem we wrześniu tego roku w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. (…) To może stać się szansą na wznowienie dialogu – powiedział szef polskiej dyplomacji pytany o relacje polsko-rosyjskie. Podczas rozmowy poruszono także kwestie konfliktu na Ukrainie, dostaw gazu i sankcji USA przeciwko Federacji Rosyjskiej.

  Minister Waszczykowski wyraził nadzieję na spotkanie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem podczas zbliżającego się Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz na współpracę i dialog w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ, której Polska będzie niestałym członkiem w latach 2018-2019. – Oczekuję, że pan Ławrow podejmie decyzję o omówieniu ze mną bezpośrednio najpierw spraw ONZ, a następnie kwestii dwustronnych – podkreślił szef MSZ.

   

   Odnosząc się do zaostrzenia obowiązujących sankcji USA przeciwko Rosji, w szczególności tych związanych z projektowanym gazociągiem Nord Stream 2, minister wskazał, że Polska popiera działania Stanów Zjednoczonych. Szef polskiej dyplomacji ocenił, że zarówno budowa Nord Stream 1 jak i planowana realizacja Nord Stream 2 są skierowane przeciwko solidarności europejskiej, zagrażają stabilizacji energetycznej oraz bezpieczeństwu energetycznemu części Europy i dlatego Polska opowiada się przeciwko ich realizacji. – Nie zgadzamy się z wieloma politykami europejskimi, że jest to przede wszystkim projekt biznesowy. Nie, to jest projekt polityczny – dodał.

   

  Odpowiadając na pytanie dotyczące ewentualnego kontraktu na dostawy amerykańskiego gazu minister Waszczykowski wskazał, że „skłaniamy się do importu gazu ze Stanów Zjednoczonych na warunkach konkurencyjnych dla gazu z innych źródeł, takich jak Katar czy Rosja”.

   

  Pytany o trwający kryzys na Ukrainie szef MSZ wyraził opinię, iż w rzeczywistości mamy do czynienia z konfliktem, wywołanym agresją Moskwy. – Nie ma żadnego kryzysu ukraińskiego, jest agresja Rosji wobec Ukrainy. Rosja wysłała swoje wojska, aby zająć Krym, Rosja zainicjowała powstanie w Donbasie – wyjaśnił minister.

    

   Podczas rozmowy poruszono także temat projektu odrestaurowania Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze. Komentując kwestię niedopuszczenia Rosji do udziału w modernizacji muzeum szef polskiej dyplomacji zauważył, że jest to inicjatywa międzynarodowa i decyzje z nią związane nie należą jedynie do Polski. Strona rosyjska powinna zatem skierować swoje uwagi do wszystkich uczestników projektu.

   

  Źródło: RIA Novosti

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: