close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 17 stycznia 2017

  W związku z wyemitowanym w dniu 11 stycznia br. przez stację Rossija24 reportażem pt. „Учебники польского языка оказались пособиями по гомосексуализму”, Ambasada RP w Moskwie oświadcza:

  1. Podręcznik „Przechadzki po współczesnej literaturze polskiej” - o którym mowa w reportażu –  jest wydawnictwem naukowym zawierającym zbiór artykułów dotyczących różnych zjawisk i trendów, które zaistniały w polskiej literaturze. Z uwagi na stricte analityczny charakter treści zawartych w podręczniku, jest on przeznaczony przede wszystkim dla środowiska akademickiego.

  2. Rozdział zatytułowany „Polska proza homoseksualna po 1989 r.” tak jak i pozostałe rozdziały jest tekstem analizującym pewne zjawisko pod kątem naukowym. Artykuł ma charakter neutralny i nie zawiera treści wulgarnych i nieobyczajnych oraz nie odnosi się w ogóle do zachowań seksualnych. 

  3. Reportaż podaje nieprawdziwe informacje jakoby w podręczniku „Przechadzki po współczesnej literaturze polskiej” znalazł się wiersz „Pierwsza fotografia Hitlera” Wisławy Szymborskiej. Po pierwsze wiersz ten nie został umieszony w powyższej publikacji. Po drugie „Pierwsza fotografia Hitlera” jest przykładem dzieła antyfaszystowskiego, w którym autorka posługuje się właściwymi dla siebie środkami stylistycznymi – ironią i paradoksem.

   

  W związku z powyższym Ambasada RP w Moskwie pragnie wyrazić zdziwienie i żal z faktu, iż obiektem oskarżeń o niejako „wychwalanie” Adolfa Hitlera stała się wybitna polska pisarka i noblistka. Głębokie rozczarowanie budzi fakt, że w rosyjskich mediach ciesząca się światowym uznaniem twórczość W. Szymborskiej, stała się przedmiotem niekompetentnych komentarzy i nieprzemyślanych ataków. Ponadto pragniemy podkreślić, iż informacje przedstawione w reportażu Rossija 24 są nierzetelne, a zarzuty jakoby podręcznik miał być propagandą homoseksualizmu i pornografii są bezzasadne.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: