close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 24 listopada 2017

  22 listopada br. Ambasador W. Marciniak wystąpił w Wyższej Szkole Ekonomii w ramach międzydyscyplinarnego seminarium „Wyzwania rozwoju społecznego”. Tematem wykładu była geografia wyborcza w Polsce na podstawie wyników głosowania w latach 2001-2015.

  Seminarium prowadził dziekan Wydziału Nauk Społecznych uczelni oraz kierownik naukowy projektu prof. Andriej Melwil, a uczestniczyli w nim przedstawiciele kadry uczelni oraz studenci.

  Podczas wykładu Ambasador zanalizował specyfikę preferencji wyborczych mieszkańców poszczególnych regionów Polski. Zademonstrował, jak na frekwencję oraz na wyniki wyborów wpływają uwarunkowania historyczne (zabory, przesiedlenia), kulturowe, narodowościowe oraz wyznaniowe. Ambasador podkreślił, iż w Polsce postępuje koncentracja systemu partyjnego oraz jego polaryzacja na dwa przeciwstawne obozy polityczne. Uczestnicy podkreślili duże znaczenie wpływu matryc kulturowych na przebieg współczesnych procesów politycznych. Prof. Emil Pain wskazał na znaczenie wykładu, gdyż w Rosji mało kto rozumie obiektywne przyczyny i charakter długofalowych procesów politycznych, które dokonują się w Polsce i w innych krajach Europy Środkowej.

   

  Prezentacja do wykładu: https://social.hse.ru/news/212672030.html

  Wyszka 1
  Wyszka 3a
  Wyszka 4a

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: