close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 7 grudnia 2017

  W dniu 02.12.2017 r., w parafialnych salach wykładowych Katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Malaya Gruzinskaya 27 w Moskwie rozpoczęło się coroczne spotkanie prezesów organizacji polonijnych z całej Rosji, zrzeszonych w Kongresie Polaków w Rosji. Obrady zjazdu zaplanowano na dwa dni, 2 i 3 grudnia 2017 r.

  Ambasador Włodzimierz Marciniak otworzył obrady zjazdu oraz podkreślił wagę organizacji polonijnych w świętowaniu 100-lecia niepodległości w 2018 roku w Rosji. Podziękował on również za pełne zaangażowanie w promocję polskiej kultury wszystkim przedstawicielom organizacji polonijnych: m.in. z Petersburga, Piatigorska, Moskwy, Tiumeni, Krasnojarska, Tomska, Saratowa, Pietrozawodska, Briańska, Jekaterynburga, Kaliningradu, Ufy, Krasnodaru, Orenburga, Irkucka, Rostowa nad Donem.

   

  Ramowy program zjazdu obejmował omówienie najważniejszych tematów związanych z funkcjonowaniem organizacji polonijnych w Rosji, m.in. współpracę z polskimi placówkami zagranicznymi na terenie FR, opiekę na miejscami pamięci, koloniami rosyjskich dzieci o polskich korzeniach w Polsce, nauczaniem języka polskiego w regionach, planowanymi uroczystościami jubileuszowymi związanymi z 100. rocznicą odzyskania niepodległości, nowelizacji ustawy o Karcie Polaka i repatriacji a także rangą zaświadczeń potwierdzających działalność danej osoby w organizacji polonijnej.

   

  Prezesi organizacji polonijnych zaakcentowali potrzebę organizowania wydarzeń polonijnych w formacie ogólnorosyjskim, tj. zakładających udział członków wielu organizacji polonijnych przy współpracy kilku placówek zagranicznych działających na terenie Rosji. Wskazywano również iż należy podejmować działania na rzecz wzmacniania nauki języka polskiej w regionach.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: