close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 26 lipca 2017

  W dn. 24 bm. Ambasador W. Marciniak, podczas wywiadu na żywo, w rozgłośni radiowej Govorit Moskwa omówił problematykę polsko-rosyjskich relacji.

  Wśród poruszonych zagadnień był m.in. aktualny stan relacji dwustronnych, w tym kwestia nowelizacji ustawy „dekomunizacyjnej” i jej postrzegania w Rosji.

  Amb. W. Marciniak podkreślił fakt utrzymywanego dialogu politycznego (m.in. w kontekście spotkania wiceministrów SZ RP i FR w Moskwie w dn. 25 lipca br.) oraz wskazał na rosnące, wzajemne obroty handlowe.

  Przedstawiając założenia ustawy „dekomunizacyjnej” Ambasador zaznaczył, że jej zapisy dot. usuwanie pomników nie dotyczą miejsc pochówków, a przyjęta nowelizacja porządkuje problematykę wprowadzając stosowne procedury oraz wyjątki. Podkreślił, że celem ustawy jest doprowadzenie do usunięcia totalitarnej symboliki z polskiej przestrzeni publicznej i nie jest ona wymierzona przeciwko  pamięci historycznej, która w Polsce jest zachowywana.

  Ambasador przekazał redakcji Govorit Moskwa książkę pt. „Groby i cmentarze żołnierzy rosyjskich i radzieckich z XIX i XX wieku w Polsce”, w której zawarte są informacje nt. stanu poszczególnych cmentarzy żołnierzy rosyjskich w Polsce oraz przedsięwzięć podejmowanych przez polską stronę na rzecz tworzenia nowych obiektów cmentarnych, w miejscach gdzie odkrywane są - nieznane do tej pory - miejsca pochówków.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: